Restaurování nábytku a starožitností Kubík

Restaurování nábytku - Typy sedacího nábytku


slovník pojmů
Typy skříňového ukládacího nábytku
Povrchové úpravy


Bergère

(franc.)- Uzavřené čalouněné křeslo s odnímatelným polštářem, plně do souvislé plochy čalouněná záda a područky. Zdobené řezbováním a zlacením nebo malbou. Objevuje se ve Francii během regentsví

à la reine

(franc.) - (volně přeloženo dle královny) - Základní modely vytvořeny pro interiér komnat francouzké královny okolo roku 1730. Tento čalouněný nábytek (židle, křesla, pohovky) má čalouněný sedák,opěradlo a područky. Vzdušná esovitá konstrukce zdobená řezbou s motivy mušlí nebo rokají, zdobené malbou nebo zlacením. Původně čalouněno gobelíny či látkami s ornamentálními motivy.

Borne

(franc.) - Kruhová pohovka se středovým čalouněným opěrákem. Tento typ pohovek byl užíván ve středu místnosti jako odpočívadlo.

Causeuse

- Empírová pohovka .

Confidente

- Pohovka s menšími sedadly po stranách ,oddělenými područkami, určenými pro jednu osobu.

Gondolová pohovka

- Celočalouněná pohovka stojící většinou na třech párech nohou. Mírně převýšený lenoch přechází po stranách do obloukových područek. Velmi rozšířený typ ve druhé polovině 18. století.

Chaise-lounge

(franc.) - šezlong -Čalouněná lenoška s dlouhým sedákem sloužícím k natažení nohou. V celém evropském nábytkářství se objevuje v řadě různých variant - například složených z více částí

Klismos

- Typ klasické řecké židle známý z památek výtvarné povahy, charakteristická šavlově zakřiveným tvarem nohou. Klismos je archetypem který byl vzorem pro vývoj židle. Stejné označení a stejný tvar používají i židle v období empíru.

Méridienne

- Denní lenoška s čalouněnými opěradly. Pro hlavu je opěradlo vyvýšené a doplněné polštáři a válcovým polštářem pod hlavu. Typ známý hlavně v době empíru.

Récamier

- typ denní lenošky francouzského empíru.

Sofa

- Termím označující pohovky francouzkého typu objevující se od 17.století. V podstatě pohovka pro tři i více osob. Od 18. století pojmenování rozšířené témeř pro každou pohovku.

Spotřební židle č.14

- Nejznámější Thonetova židle s kruhovým sedákem vyplétaným rákosem s obloukovitým lenochem. Vyrobena byla poprvé v roce 1870 a celkově se vyrobilo na 50 milionů těchto židlí

Taburet

- Čalouněná nízká stolička.

slovník pojmů
Typy skříňového ukládacího nábytku Povrchové úpravy


Restaurování v médiích
Kolovrat - potahové, dekorační, stylové látky