Restaurování nábytku a starožitností Kubík

Fotogalerie Restaurování starožitného nábytku a restaurování starožitností

Zabýváme se restaurováním starožitného nábytku a restaurováním starožitností již takovou řádku let, že ukázat vám v naší galerii všechny naše práce by bylo časově náročnější, než zrestaurovat nějaký pěkný kousek nábytku. Vybrali jsme proto z naší fotoglerie ty nejzajímavější práce.

Pokud by jste nerozuměli nějakým výrazům, zkuste náš slovník pojmů

Restaurování Chinoiserie

restaurovany-kabinet-chinoiserie zrestaurovaný-kabinet-chinoiserie-01 zrestaurovaný-kabinet-chinoiserie-04
Bohatě zdobený kabinet stylu - Chinoiserie ( čínský ozdobný styl ) ze sbírek SZ Sychrov. Dveře a boky bohatě zdobené orientálními přírodními a architektonickými motivy poškozené degradací lakové vrstvy plísní a vlhkostí. Krásné zlacené kování s motivy draků bylo silně degradováno. Vnitřní prostor členěn zásuvkami s orienálními figurálními a zvířecími motivy . Podstavec se dvěma zásuvkami zdoben orientálními rostlinými motivy na trnoži i sloupech. Kompletní šetrné čištění lakové a tmelové techniky s opravami, retušemi a obnovou laků; čištění a rekonstrukce chybějícího kování.

Restaurování stolních mramorových hodin

restaurování hodin stolních mramorových restaurování hodin stolních mramorových restaurované mramorové hodiny
Hodiny stolní mramorové – mobiliář MZV ČR - kompletní restaurování po celkové devastaci předmětu. Vyčištění a doplnění chybějících částí jednotlivých dílů s přeleštěním a konzervací. Zlacení inkrustací s následným sestavením. Kompletní rekonstrukce hodinového strojku včetně číselníku se zprovozněním.

Empírová židle

empírová židle rekonstrukce empírové židle klížení ozdob empírové židle

Empírová židle - torzo nalezené v depozitáři zámku Hrubý Rohozec. Vzhledem k tomu, že je částí souboru, bylo přistoupeno k restaurování. Byla provedena kompletní konzervace. Petrifikovány - zpevněny byly části napadené červotočem. Postupně byla klížena zbylá konstrukce části opěradla s vkládanými nově doplněnými prvky. Byly provedeny nové povrchové úpravy zalešťovanou šelakovou politurou. U vloženého sedáku byl zpevněn nosný rám a nově provedeno čalounění s potažením novou látkou.

Truhla ze zámku Šluknov

truhla Šluknov truhla doplněná Dokončená truhla Šluknov
Cechovní truhla zámek Šluknov - jedna z truhel nalezených v zákaplí šluknovského kostela. Byla silně napadena plísní a červotočem. Kompletně konzervována a petrifikována. Po čištění konstrukce klížena a doplňována o nově rekonstruované díly. V závěru byla rekonstruována původní barevnost a provedena nově povrchová úprava zavoskováním.

Renesanční dvouetážová fasádová skříň

renesanční fasádová skříň zrestaurované vnitřní kování zrestaurovaná renesanční fasádová skříň
Monumentální dvouetážová renesanční fasádová skříň ze soukromé sbírky - datováno v inkrustaci 1600. Bohatě zdobená dubová dvouetážová inkrustovaná a intarzovaná fasádová skříň složená ze čtyř horizontálních dílů , členěná pilastry a římsami. Provedeno kompletní vyčištění a konzervace. Zpevnění nosné konstrukce, oprava a rekonstrukce zdobných prvků. Vyčištěno a opraveno gravírované kování s novým přecínováním.

Restaurovaná renesanční ebenová šperkovnice

Renesanční ebenová šperkovnice Renesanční ebenová šperkovnice slonovina Renesanční ebenová šperkovnice slonovina
renesanční ebenová šperkovnice zrestaurovaná obnovená renesanční ebenová šperkovnice
Renesanční ebenová šperkovnice s pozdější barokní úpravou - SZ Sychrov - inkrustovaná zatíranou gravírovanou slonovinou s bronzovým v ohni zlaceném kováním. Zásuvky a výplně lemovány holandským štábkem. V minulosti násílím otevřeno s vylomenou klapací lištou. Rekonstruována slonovinová inkrustace včetně gravírování , opravena klapací lišta a poškozené ebenové části. Vyčištěno zdobné bronzové kování a nově přezlaceno, doplněny chybějící úchyty, opraveny zámky a doplněny klíčky. Nově provedena zalešťovaná šelaková politura.

Neorenesanční ledvinová pohovka

původní ledvinová pohovka replikovaná chybějící řezba restaurovaná ledvinová pohovka
Neorenesanční ledvinová pohovka ze sbírek zámku Sychrov. Ošetřeny vnitřní čalounické výplně. Kožený potah byl vyčištěn, opraven a napuštěn roztoky na bázi glycerinů. Byly doplněny chybějící vkládané řezby s přimořením a povrchovou úpravou. Opraveno dýhování a zdobné prvky lubu. Nově aplikována šelaková politura.

Restaurovaný renesanční kabinet eben želvovina

renesanční kabinet eben želvovina renesanční kabinet eben želvovina renesanční kabinet eben želvovina
Renesanční kabinet eben želvovina - mobiliář MZV ČR - bohatě zdobená konstrukce z ebenu, želvoviny s taušírováním stříbrným páskem. Ebenové a želvovinové polepení bylo opraveno a doplněno včetně rekonstruování zdobného taušírování. Zdobné zlacené prvky byly vyčištěny a zrekonstruovány zlacením plátkovým zlatem. Podstavec byl zpevněn, opraven a doplněn a nově nanesena černá šelaková klavírová politura.

Psací stůl

renovace starožitný psací stůl rekonstrukce desky psací stůl restaurovaný starožitný nábytek psací stůl
Psací stůl - zámek Lemberk - takto byl nalezen v depozitáři zámku. Po vysušení byly postupně připravovány staré a nově rekonstruované dýhované díly ke klížení konstrukce. Nově byly rekonstruovány podstavné nohy. Po celkovém zklížení bylo provedeno dýhování desky stolu. Původní kožená psací plocha byla vyčištěna, upravena, zakonzervována a naklížena na psací plochu. Chybějící kování klíčových otvorů zámků bylo doplněno odpovídajícími krytkami.

Neogotická šatní skříň

Neogotická šatní skříň červotoč poškození neogotická skříň zrestaurovaná neogotická šatní skříň
Neogotická šatní skříň ze sbírek zámku Sychrov - skříň byla v dezolátním stavu. Bylo provedeno kompletní vyčištění, insekticidní, fungicidní konzervace a zpevnění- petrifikace nosné konstrukce. Doplněno chybějící dýhování s podlepením, opraveny a rekonstruovány chybějící prvky. Nově byla provedena povrchová úprava zavoskováním.

DANHAUSER - psací stůl - restaurování

Stůl psací Danhauser Stůl psací Danhauser -
Psací stůl dámský - Josef Ulrich DANHAUSER, Vídeň, datováno 1825- zámek Šluknov

Hodiny ve stylu BOULLE

 Hodiny ve stylu BOULLE Hodiny ve stylu BOULLE - zrestaurované
Původně konzolové hodiny ve stylu BOULLE - mobiliář MZV ČR : Restaurování skříně hodin se zpevněním a doplněním intarzované techniky Boulle

Barokní intarzované klekátko

Barokní intarzované klekátko.jpg Barokní intarzované klekátko
Barokní intarzované klekátko - Státní Zámek Sychrov - s prolamovanou horní deskou a předními dvířky. Dýhováno v základu ořechovou dýhou s páskovou intarzií a výplněmi z kořenové břízy.

Barokní stůl z ořechového masivu

Barokní stůl z ořechového masivu Bbarokní řezbovaný stůl
Barokní stůl z ořechového masivu - SZ Hrubý Rohozec - bohatě řezbovaný stůl s rostlinými motivy a postavami s poškozenými řezbami. Opraveny řezby , dořezbovány chybějící prvky.

Barokní psací sekretář

barokní psací sekretář -zámek Sychrov barokní psací sekretář -zámek Sychrov
Barokní psací sekretář - SZ Sychrov

Raně barokní stůl

barokní stůl se soustruženými nohami barokní stůl poškozený červotočem barokní stůl obnoveny barokní stůl
Raně barokní stůl - MZV ČR - Dubový masivní stůl se soustruženými nohami a řezbovanými prvky. Mohutné soustružené nohy červotočem devastovány až do takzvané perníkové konzistence.

Biedermeier psací stůl

biedermeier psací stůl Hrubý Rohozec restaurovaný Biedermeier psací stůl
Biedermeier psací stůl - Zámek Hrubý Rohozec - psací stůl s koženou psací plochou a nástavbou. Dýhováno třešní, soustružené prvky z třešňového masivu. 3elaková politura v barevnosti indický citron. Nové provedení psací plochy.

Biedermeier jídelní židle

puvodní Biedermeier jídelní židle Biedermeier jídelní židle Biedermeier jídelní židle s vloženým sedákem
Souprava biedermeier jídelních židlí - SZ Sychrov - nová povrchová úprava šelakovou politurou a černým lakem. Nově čalouněny vložené plné sedáky.

Klasicistní cestovní WC

původní klasicistní cestovní WC zámek Sychrov Klasicistní cestovní WC Klasicistní cestovní WC
Unikátní klasicistní cestovní WC - SZ Sychrov - Čalouněný podstavec se soustruženými podstavnými nohami, vnitřní části potaženy kůží se zdobnými čalounickými hřeby.

Rokoková dubová rozkládací cestovní šatní skřín

rokoková dubová rozkládací cestovní šatní skříň rokoková dubová rozkládací cestovní šatní skříň
Rokoková dubová rozkládací cestovní šatní skříň - SZ Sychrov.

Restaurovaný příborník ve stylu Ch.A.Boullea

příborník Boulle mramorová deska restaurovaný příborník Boulle příborník Boulle - prima versa
Příborník ve stylu Ch.A.Boullea- mobiliář MZV ČR - prima versa kopie Videň. Trojdílný příborník s bočními prosklenými dvířky a mramorovou deskou, bohatě zdobený mosaznou v ohni zlacenou výzdobou. Poškozeno vykládání želvovinou s vytrhaným mosazným vykládáním a ebenové dýhování.

Empírový zlacený ušák

čalouněný empírový zlacený ušák empírový zlacený ušák
Empírový zlacený ušák - SZ Zákupy - nosná buková konstrukce zlacena plátkovým zlatem. Vyčištěno původní zlacení s opravou křídových podkladů a rekonstrukcí zlacení. Čalounické konstrukce klasicky s vyvázanou pérovou konstrukcí, afrikovou a žíněnou výplní s vyšitím hran a potažením novou potahovou látkou s lemováním zdobnou portou.

Empírový kruhový stůl

Empírový kruhový stůl Empírový kruhový stůl kariatidy empírový kruhový stůl
Empírový kruhový stůl - SZ Sychrov - kruhová ořechová deska dýhovaná do kříže s vloženým javorovým páskem osazená na příčně dýhovaný lub, podepřený trojicí polychromovaných a zlacených kariatid. Trojúhelníkový podstavec se zakončením zlacenými lvími tlapami. Podstavec osazen na mosazných otočných kolečkách. Opraveno a podlepeno veškeré dýhování. Vyčištěna polychromie a zlacení s opravou a rekonstrukcí poškození, včetně přezlacení plátkovým zlatem. Vyčištěna a opravena otočná mosazná kolečka. Provedena nově povrchová úprava zalešťovanou šelakovou politurou.

Malovaná zpovědnice

> malovaná zpovědnice  Hrubý Rohozec zrestaurovaná malovaná zpovědnice zamek Hrubý Rohozec
Malovaná zpovědnice - SZ Hrubý Rohozec - jedlová konstrukce s malbami v završení.

Empírové křesílko

empírové křesílko empírové křesílko černě lakované rekonstruované empírové křesílko s vloženým sedákem
Empírové křesílko - SZ Hrubý Rohozec - černě lakovaná konstrukce s vloženým sedákem. Nové provedení černé zalešťované klavírové poltury. Nově provedeny čalounické konstrukce vloženého pérového sedáku s novou potahovou látkou.

Biedermeier psací stůl

biedermeier psací stůl Hrubý Rohozec Dokončený biedermeier psací stůl
Biedermeier psací stůl - SZ Hrubý Rohozec - psací stůl s koženou psací plochou a nástavbou.

Empírový manžetník

empírový manžetník ořechové dýhování Empírový manžetník
Empírový manžetník - SZ Sychrov

Empírový oválný stolek

empírový oválný stolek mosazný pásek empírový oválný stolek empírový oválný stolek obnovený
Empírový oválný stolek - mobiliář MZV ČR - oválná mahagonová deska s vloženým mosazným páskem osazená na příčně dýhovaný lub se zásuvkou, podepřený čtveřicí esovitých nožek v završení s polychromovanou hlavou a naspodu zlacenou lví tlapou. Vyčištěna polychromie a zlacení s opravou a rekonstrukcí poškození, včetně přezlacení plátkovým zlatem. Vyčištěno a opraveno mosazné kování. Provedena nově povrchová úprava zalešťovanou šelakovou politurou.

Kruhové křesílko

rekonstruované kruhové křesílko kruhové křesílko kruhové křesílko
Kruhové křesílko - SZ Hrubý Rohozec. Nepůvodní čalounění rekonstruováno dle dobových fotografií.

Empírové stolní hodiny

poškozené empírové stolní hodiny Empírové stolní hodiny
Empírové stolní hodiny - soukromá sbírka - původně přetřeno bronzovou barvou. Opravena černě lakovaná skříňka. Vyčištěno zlacení podpírajících bočních postav s novým přezlacením. Vyčištění hodinového strojku, jeho oprava a zprovoznění.

Empírová rohová šatní skříň

poškozená empírová rohová šatní skříň empírová rohová šatní skříň
Empírová rohová šatní skříň - SZ Sychrov

Intarzovaná truhla

intarzovaná truhla  intarzovaná truhla
Intarzovaná truhla - SZ Grabštejn

Dvoudvéřová skříňka ve stylu Ch.A.Boullea

původní dvoudvéřová skříňka Boulle ozdobné apliky skřínky Boulle dvoudvéřová skříňka Boulle
Dvoudvéřová skříňka ve stylu Ch.A.Boullea- SZ Sychrov - secunda versa.

Empírová jednodvéřová šatní skříň

Empírová jednodvéřová šatní skříň empírová jednodvéřová šatní skříň obnovená
Empírová jednodvéřová šatní skříň - SZ Sychrov

Šperkovnice - chinoiserie

šperkovnice - chinoiserie původní šperkovnice - chinoiserie rekonstruovaná chinoiserie chinoiserie šperkovnice
Šperkovnice - chinoiserie ze sbírek SZ Sychrov.

Rokoková skříňka

intarzovaná rokoková skříňka rokoková skříňka s intarzií
Rokoková skříňka - mobiliář MZV ČR

Rokoková vitrína

Rokoková vitrína Intarzovaná rokoková vitrína Prosklená rokoková vitrína Rokoková vitrína
řezbovaná rokoková vitrína intarzovaná
Rokoková vitrína - SZ Sychrov .

Malované truhlice

malované truhlice zámek Šluknov malované truhlice malované truhlice obnovená
malované truhlice zámek Šluknov malované truhlice malované truhlice obnovená
Malované truhlice - zámek Šluknov - Rekonstrukce soustružených podstavných nohou. Vyčištění a rekonstrukce maleb vaječnou temperou s novou povrchovou úpravou voskováním.

Květinový stolek

květinový stolek mramor pedik květinový stolek
květinový stolek zlacení květinový stolek pedik květinový stolek mramor pedik zlacení
Květinový stolek - mobiliář MZV ČR - lakovaný zlacený květinový stolek s mramorovou deskou a pedikovým výpletem. Demontáž konstrukce se sejmutím původních laků a uvolněných zlacení. Nově provedeno lakování, oprava a vyčištění zlacených prvků s rekonstrukcí křídových vrstev, nanesením polimentu a vlastním zlacením na lesk s přeleštěním achátem i mat v hloubkách. Oprava mramorové desky s přeleštěním. Rekonstrukce pedikového výpletu.

Empírový oválný stolek

empírový oválný stolek dýhovaný empírový oválný stolek empírový oválný stolek empírový oválný stolek
Empírový oválný stolek - mobiliář MZV ČR - oválná deska s intarzií osazená na dýhovaný lub se zásuvkou.

Psací komoda s válcovým poklopem

psací komoda s válcovým poklopem psací komoda s válcovým poklopem psací komoda s válcovým poklopem psací komoda s válcovým poklopem
Psací komoda s cylindrickým poklopem - SZ Lemberk

Slovník pojmů Typy sedacího nábytku
Typy skříňového ukládacího nábytku Povrchové úpravy

Restaurování v médiích
Kolovrat - potahové, dekorační, stylové látky